oktoober 4, 2023

Rattamatk Tai džunglis

Tai on tuntud kui naeratuste maa (“The land of smiles”), kus kohalike siirus, lahkus ja elurõõm kutsuvad ka Sinul oma perspektiive avardama. Kohalike rõõm on nakkav ja suure tõenäosusega Sa pärast reisi enam oma tuju lihtsatel asjadel ja nii lihtsalt rikkuda ei luba! 

Külastame Põhja-Tai mägesid ja orgusid, seikleme džungli roheluses, avastame kohalikke hõime ja kindlasti kohtume ka elevantidega. Elamusi matkateele jagub!

Rattamatka kirjeldus

Meid ootab 393 km pikkune rattaring imelise looduse keskel, kus saame kogeda päris elu ja kohalike hõimude lugusid. Rada kannab nime “The Lanna Kingdom Trail”, kuna kulgeb mööda endise Lanna kuningriigi alasid. Kuningriik, mis hõlmas ka osa Birmast, kestis 600 aastat algusega 13. sajandist. Veel tänaseni räägitakse, et Põhja-Tais on ajaloost tulenevalt teistmoodi mentaliteet ja atmosfäär kui ülejäänud riigis – veelgi pingevabam ja naerusuid kohtab väidetavalt veel rohkem. Tule ja avasta ise!

Rattamatk algab Chiang Mai linnast, mis on Tai suuruselt teine linn. Raja läbimiseks kulub ca 8-9 sõidupäeva, kuhu vahele jääb ka üks-kaks mõnusat puhkepäeva Pai nimelises linnakeses. 

Kõige pikemad distantsid on esimesel ja viimasel päeval, 60-70 km. Need on laugemad osad ja osaliselt ka asfaltkattega teedel. Ülejäänud päevadel läbime mõnusalt kulgevas ja nautlevas tempos 30-45 km. Kindlasti tasub arvestada, et raja kõrgeim punkt on 1721 m ja kõigi päevade peale kokku tuleb 8357 tõusumeetrit. See tähendab, et tasub hoida end heas trennihoos: käia spinningu treeningutes, sõita rattapukil või hoida lihtsalt jalad tugevana. Nii on Sul endal mõnusam ja saad kogemust täiel rinnal nautida! 

Rada ei nõua erilisi tehnilisi oskusi, kuid tuleb ette ka üksikuid rajaosasid, kus matkame ühiselt ratas käe kõrval. Olgu selle põhjuseks lahtine kruus laskumisel, kitsas rada või mõni järsem tõusunurk. 

Kogu rattamatka ajal sõidab meiega kaasa saatebuss, kus hoiame pagasit ja muud vajalikku varustust. See tähendab, et Sul on päevaks endal vaja kaasa võtta vaid piisav joogikogus, lõunapakk ja soovitud isiklikud esemed. Küll aga tuleb Eestist kaasa Sinu isiklik ratas, et tunneksid end rajal kiiresti mugavalt – soovitatud on nii maastiku- kui gravel rattad.

Seikleme läbi džungli, möödudes banaaniistandustest, mangopuudest, metsikutest papaiadest ja lõpututest riisipõldudest. Raja kõrgeimad punktid on Doi Dam (1721 m) ja The Royal Project mäetipp (1570 m), kust avanevad erakordselt ilusad vaated kaugustesse. Eriti äge on see, et ööbime ka nii, et saad ärgata nende piiritute vaadetega!

Kindlasti tasub Sul juba esimesel päeval valmis olla, et võid teel kohata ka elevante! Juhul kui see kohtumine just seal rajaosal teoks ei saa, siis külastame nagunii lõõgastuspäevadel Maesa farmi, kus elab kokku 14 elevanti. Õpime nende iseloomu ja kehaehituse kohta, saad valmistada üheskoos kohalikega neile toidulaua ette ja teada, milliseid taimi kasutatakse nende tervise tugevdamiseks. Jalutame nendega kõrvuti ja kui neil mängutuju peale tuleb, siis vaatame, kuidas nad mudas möllavad.

Ühtlasi saad ka kinkida endale pärast pikka talveperioodi taas päikest ja sooja – Tai kliima on troopiline, päevased temperatuurid võivad küündida kuni 35-40 soojakraadini, öösel on ca 20 kraadi sooja. Kõrgemal mägedes on temperatuur ööseti jahedam. 

**Fotod: www.bikepacking.com.

Majutus ja toitlustus

Saabumispäeval peatume Chiang Mai linnas Ping Nakara Boutique hotellis. Nii jääb Sul aega õhtupoolikul linnas ringi uudistada ja nii ennast kui ratas homseks matka alguseks rahulikult valmis sättida. 

Rattateele jäävad majutused on erinevat tüüpi autentsed elamused, et saaksime võimalikult päriselulise ja eheda kogemuse. Valikus on nii mägede vaatega telkmajutusi, lihtsamad hotellid kui ka hubased kodumajutused. Näiteks Mena Homestay ja Tarnjedton Pai Resort

Rattaretke lõpetuseks pakume endale lõõgastumise ja puhkeaega luksuslikus Panviman Resortis, mis asub looduse rahulikus keskkonnas ja rõdult paistamas imeilusad mägede vaated. Kohapeal on olemas ka basseinid ja spaa, kust saad endale mõnusa taastava massaaži tellida. 

Majutus on korraldatud kahekohalistes tubades, soovi korral on võimalus lisatasu eest majutuda ka omaette toas. Kogu rattamatka vältel on tagatud kõik toidukorrad. Lõõgastavatel hotellipäevadel on olemas vaid hommikusöögid ja ülejäänud toidukorrad saad valida vastavalt oma soovidele. 

PAKETT sisaldab:

Paketi hind on 3665 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. jaanuar 2024 (sh) on paketi hind 3525 eurot. 

Lisakulud: kõik hinnas pakett, lisakuludeks vaid isiklikud ostusoovid. 

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (850 eur/inimene), mis kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust või kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 60 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust. 

Reisijuht Tauri Kiisma

Tauri on ettevõtliku ja positiivse ellusuhtumisega seikluskaaslane. Tema huvi Aasia riikide vastu sai alguse 2015. aastal Vietnamis käies ja on tänaseks aina kasvanud. Ta on sõitnud rattaga läbi ka Tai, Laose ja Malaisia. Sügisel loodab Tauri jõuda veel sõitma Aafrikas ümber Victoria järve ja kaugemas tulevikus tahab läbida rattaga ka Lõuna-Ameerika. Talle meeldib mõte sellest, et rattaga liikudes näeb nii palju rohkem ja on vabadust sättida oma rännakut täpselt nii nagu tahad. Eestis olles osaleb ta ka rattatreeningutel ja on käinud ka Itaalias rattalaagris.

Ühiste seiklusteni džunglis!