november 22, 2022

Noorte matkaseiklus “Levist väljas”

Sa ilmselt tead seda tunnet, kui jääd lihtsalt Instagramis või TikTokis videosid vaatama. Aeg peatub, sulandud sellesse maailma nii sisse, et kõik ümbritsev justkui kaob. See on Sinu viis oma maailma minna ja end välja lülitada. 

Loome matkaseiklusel selle sama tunde, aga veidi teistsugusel moel! Saad rännata mägede vahele, kus telefonilevi ja elekter sootuks puuduvad. Ei ühtki autoteed, ainult loodus ja vaikus. Elu justkui filmis, milles Sa varem elanud pole. 

Matkaseikluse kirjeldus

Kas oled mõelnud, kuidas oleks matkata ei-kusagi-maal, kus tsivilisatsioon ja nutielu jäävad nädalaks puhkusele? Kuidas oleks, kui unustaksid kõik need ootused ja eeldused, mis Sa iseendale pannud oled. Lülitaksid end välja sellest, kuidas Sulle on räägitud, et asjad olema peavad, ja tunnetaksid, mis on päriselt Sulle oluline.

Meid ootab tõeliselt seikluslik matkateekond, kus elamegi justkui oma maailmas. Tervelt 6 päeva kõigest eemal, kusagil Lapimaal, põhjapõtrade ja saamide seltsis. Tule teeme Sinu seiklusvaimule korraliku äratuse!

Pakime kõik vajaliku seljakotti ja matkame mõnusas tempos iga päev ca 15 km, 5-6 tundi. Üks päevadest on pikem, 20 km ja võtame seda mõnuga, alustame varakult, et saaks heas tempos kulgeda. Liikumise fookuses on fun-fun-fun ja hetkede ägedus! Täpselt see sama väljalülitumise tunne: “Olen siin ja praegu. Saan lihtsalt olla nii, kuidas tahan.”

Seikleme Kungsledeni (King’s Trail) matkarajal, mis on kogupikkuses 440 km ja nimetatud National Geographicu poolt üheks maailma parimaks matkarajaks. Liigume iga päev ühest mägihütist teise, sinna vahele jääb vaid loodus ja vaikus. Kuna sealne kliima on kargem, siis näeme kindlasti ka juba tärkamas sügisvärve.

Alustame Abiskost ja käime ära ka Norra piiril, saad seista ühe jalaga Rootsis ja teisega Norras. Kuue päeva jooksul jääme ka ühte mägijaama peatuma kaheks ööks, et saaksid ka vahepeal puhata ja lihtsalt oleskleda. 

Ole valmis selleks, et kõik õhtud mööduvad ilma elektrita küünlavalgel. Pesta saad mõnes mägijaamas saunas, enamus jaamades karastavas mägijões. Kujuta ette, vesi on seal nii puhas, et võid seda otse jõest juua. Ahjupuude saagimine, kamina kütmine, ühine toidu valmistamine ja kaardimängud – kõik see protsess on lihtsalt nii äge!

Kellele?

Aktiivse eluviisiga 14+ vanuses noorele, kes tahab koos omaealistega proovida täiesti uutmoodi seiklust. Tasub arvestada, et 10 kg seljakotiga kõndimine on veidi teistmoodi kui lihtsalt niisama kõndimine. Küll aga liigume nii, et meil on tore ja valime tempo just selle järgi. Varume igas päevas piisavalt aega, et õhtuks järgmisesse mägimajja jõuda ja ei kiirusta kuhugi. 

Eelnev matkakogemus ei ole vajalik, saadame registreerunutele enne reisi täpsema nimekirja kõigest vajalikust, mida kaasa võtta. Seljakotti läheb tõesti ainult oluline ja kõigi vahel ühiselt ära jaotatud toidupakid. Seal on okei olla paar päeva pesemata ja käia iga õhtu samade riietega. 

Vanematele

Jah, see seiklus on tõesti Põhja-Rootsis tsivilisatsioonist ja levialast täielikult väljas. Rajani ei too ühtegi autoteed, ainuke võimalus on liikuda omal jalal või erandkorras tellida helikopteri sõit. Mõtle kui äge, et saad läbi sellise usaldamise aidata kasvatada oma lapses iseseisvust ja vastupidavust. Kui ta on meiega, siis ta saab hakkama. 

Saadame Sulle iga õhtu sateliittelefoni teel kinnitussõnumi, et oleme plaanipäraselt teel ja meil on nii tore. Kogu ettevalmistusprotsessis toetame teid nõu ja jõuga. Kindlasti on vajalik ca 45-50 liitrise seljakoti olemasolu, mida saab ka erinevatest kohtadest laenutada, ja korralikud tugeva ninaga matkasaapad. Seda põhjusel, et rada on ühtlaselt kivine ja jalad peaks olema toestatud. Kui Sul tekkis veel praegu küsimusi, siis kirjuta julgelt Kristelile aadressil kristel@sporttravel.ee ja saad oma vastused.

Lapimaa elamused täiskasvanute matkaseikluselt:

Majutus

Matkaseikluse ajal peatume teele jäävates mägimajades, kus on tagatud madratsikoht ja soe ruum. Tingimused on lihtsad ja palju mõtlema ei pea – milline lust! Kõigis majades on olemas ühisköök toidu valmistamiseks. Mõningates peatuspaikades ka väike pood hädavajalike toidu- ja matkatarvetega.

Eraldi tuleb arvestada, et mägimajades puudub elekter ja voolav veekraan. See tähendab, et puid saeme ahjukütteks üheskoos ja puhta vee toome pangedega mägiojadest. Kahes peatuspaigas on olemas ka saun. 

Meie reisi esimese ja viimase päeva veedame tsivilisatsioonis Camp Ripan hotellikeskuses, kus majutume neljakohalistesse mugavustega mägimajakestesse. Majades on kaks eraldi magamistuba ja olemas on ka köök. 

Toitlustus

Hommiku- ja õhtusöögid valmistame ühiselt sooja toiduna mägimajades. Lõunasöögi valmistame termoseveega matkateel olles ja hoiame keha rõõmsana ka tervislike snäkipausidega. Toidumenüü on loodud koostöös toitumisnõustaja Kädi-Liis Sepaga, et tagada matkapäevadel Sinu keha parim toetus ja krapsakas enesetunneSaadame menüü Sulle enne reisi ülevaatamiseks ja vajadusel täiendamiseks. Toidukordade pakid jaotame matkamise ajaks grupiliikmete vahel laiali. 

Transport

Täpsed lennuajad Tallinn-Stockholm-Kiruna liinil teatame, kui reisiaeg on lähemal. Tulenevalt lennuaegadest võivad reisi kuupäevad päeva võrra nihkuda. 

Hinnatud matkarada

Kungsledenil korraldatakse igal suvel rahvusvahelist matkaüritust Fjällräven Classic Sweden, mis toob kokku matkasõpru üle kogu maailma (48 riiki, 2019).

Ürgne loodus

Sind ootab 85 km jagu puutumata ja metsikut loodust. Põhjapõdrad jalutavad teel, mägiojades voolab mineraalainete rikas joogivesi - loodus elab ja Sina koos sellega.

Uutmoodi mõttepuhkus

Tule ja avasta, kuidas kogeda nutimaailmast saadavat väljalülitumise tunnet ka päris elus. Mängime mängu "Kui kõik on tõesti võimalik, siis ma tahaksin ..."

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 1375 eurot.

 

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. aprill 2024 (sh) on paketi hind 1285 eurot.

Lisakulud: esimese ja viimase päeva lõuna- ja õhtusöök, isiklikud ostusoovid.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (300 eur/inimene), mis kinnitab reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust ja kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 65 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust. 

* Rootsi Turimisagentuuri (STF) liikmekaart: kui satud hoogu ja plaanid külastada veel ühe aasta sees mõnda matkarada Islandil, Soomes või Norras, siis saad selle kaardiga sooduspakkumisi. Loe rohkem siit.

Reisijuht Kaupo Tiislar

Liikumine ja loodus on saatnud Kaupot kogu tema teadliku elu. Koolist sai alguse tema kirg sporditegemise vastu ja treeninglaagritest huvi mägedes ringi konnata. Matkarajad on teda aga viinud kümnetele või rohkematelegi väge täis tippudele (nt Tatrad, Alpid, Kaukaasia, Kaljumäestik, Pamiir jt). Igapäevaselt töötab Kaupo koolis liikumisõpetajana ja teda kannustab soov jagada seda liikumisrõõmu ka järgmistele põlvkondadele. 

Seiklemisteni Lapimaa ürgsuses!