märts 2, 2022

Red Bull Nordenskiöldsloppet

Maailma pikimal Nordeskiöldsloppeti suusamaratonil osalemine ei ole lihtsalt 220 km läbimine, vaid kutse põhjamaisele polaarekspeditsioonile.  

Saad osa Põhja-Euroopa arvukaima põlisrahva saamide eluolust ja koged reaalsuses avastusretkel olemise tunnet. Sõbralikud saamid tervitavad Sind küll joogipunktides, aga vahepeal võid lausa 50-60 km olla täielikus üksinduses ja põhjamaa karguses. Põnev!

Suusamaratonist

Maailma pikima suusamaratoni läbimine on enese proovilepanek igale treenitud suusasõbrale. Põhja-Rootsi tundras aset leidva 220 km pikkuse klassikamaratoni läbib igal aastal ligi 550 vaprat osalejat. 

Võistluse sünnilugu pärineb 1883. aastast, mil Soome polaaruurija Adolf Erik Nordenskiöld käis meeskonnaga Gröönimaal ekspeditsioonil. Kaks Saami meest uurisid jäiseid alasid Gröönimaa mägedes ja läbisid suuskadel peaaegu peatumatult 57 tunniga 460 kilomeetrit. 

Kui kuulus polaarteadlane seda saavutust jagas, siis ei suutnud keegi seda uskuda. Seda peeti lausa valetamiseks. Selleks, et oma au kaitsta, korraldas Nordenskiöld 1884. aasta aprillis 220 km pikkuse suusavõistluse, kust saigi alguse Põhja-Rootsis toimuva ultramaratoni traditsioon.

Maratonirajast

Kogu maratonirada kulgeb teisel pool põhjapolaarjoont. Stardipauk antakse Jokkmokkis, kust sõidetakse kuni Kvikkjokkini ja seal tehakse tagasipööre stardipaiga suunas. 

Rada kulgeb mööda omapärast Lapimaa maastikku üles-alla looklevalt. Vähemalt pool raja kogupikkusest on tasasel maal paaristõuke lõigud mööda jõgesid, järvesid ja tasandikke. Rajal on kokku 19 toidupunkti, mis on hästi varustatud ja kust on alati hea meel läbi sõita, sest kohalikud saamid on sõbralikult tervitamas. Start antakse varahommikul kell 5.00 ja Sul on 220 km läbimiseks aega kuni 30 tundi. 

Kohati tekib rajal tunne nagu oledki ise polaarekspeditsioonil uusi piirkondi avastamas. Võid suusatada mitmeid kilomeetreid täielikuses vaikuses, ühtki tsivilisatsiooni märki kuulmata ja nägemata. Nii ei ole see lihtsalt enese proovilepanek pikamaasuusatamises, vaid saad selle hulgas ehedalt tunda ja kogeda ka saamide eluolu. Justkui oleksid Lapimaa ekskursioonil ja päriselt osa kunagisest maratoni sünniloost Gröönimaal. 

Rohkem infot suusamaratoni kohta leiad SIIT 

Kuula varasemate osalejate muljeid:

Aitäh kõigile osalejatele, kes jagasid oma muljeid! Eraldi tänu Hannes Hermakülale ja Rain Seepõllule, kellega koostöös videokokkuvõte valmis.

 

Osalejate kogemusel tasub ettevalmistuses arvestada vähemalt 1000 suusakilomeetri läbimisega, et sõit oleks nauditav. Kindlasti kaasa ülakeha jõutreeningud ja harjuta eraldi paaristõukeid, kuna suur osa rajast nõuab just seda ülakeha võimsust ja tugevust. 

Reisi programm

Saabume kohale neljapäeva õhtupoolikul. Reedene päev jääb kohalike oludega tutvumisteks ja vajalikeks ettevalmistusteks. Külastame maratonikeskusest ehk EXPO’d, kus saad kätte oma nimelise numbri ja jätta vahetusriiete kotid. Pärastlõunal jääb soovitajatel aega külastada ka saamide muuseumi, mis annab nende kultuurist ja loodusest väga detailse ülevaate. 

Maratonipäeva hommikul on start kell 5.00. Maratonirajal elame kaasa ja toetame omapoolse tugitiimiga. Finišis tervitame sooja teki ja joovastavate emotsioonidega. Meie staap asub kohe finiši kõrval, nii et saad ruttu sooja ja kuivad riided selga!

Pühapäevane päev jääb teadlikult puhkuseks, sest tihti on nii, et kui igapäevaellu tagasi tulla, siis läheb kohe tavapärane sagimine lahti. Nii saavad Sinu keha ja vaim maratonijärgsel päeval täiel rinnal taastuda ja Helsingi suunal sõitu bussitranspordiga alustame pühapäeva õhtul. 

Majutus ja toitlustus

Majutus on korraldatud Artic Camp Jokkmokk kämpingu tüüpi väikemajades, kuhu mahub 4-6 inimest. Majades on olemas köök, wc ja vannituba. Maja vahetus läheduses on ka saun, mida saab kasutada endale sobival ajal. Majutus asub väga mugavalt stardi- ja finišipaigast 2,5 km kaugusel. 

Kõik söögikorrad on tagatud neljapäeva õhtust kuni pühapäeva hommikuni majutuskeskuse restoranis. Pühapäeva lõuna- ja õhtusöögi saab valmistada mugavalt kämpingu köögis või külastada Jokkmokki kohalikku kohvikut.

Lisateenused

Suuskade ettevalmistust ja määrdeteenust rajal peal olevates punktides on võimalik tellida nii ametlikult korraldajalt kui meie poolt tuleb kaasa ka kogemustega määrdemees Eestist, kes toetab kogu tiimi. Täpsemat infot jagame, kui oled juba osalusotsuse teinud ja ennast kirja pannud. 

Ühtlasi saad lisateenusena tellida personaalse jälgimisseadme, mille abil saavad Sinu kodused ja lähedased kogu Sinu teekonda reaalajas veebilehe vahendusel jälgida. Mõtle kui äge, nad teavad igal minutil, kus Sa oled, ja saavad Sulle täiel rinnal mõttejõul kaasa elada! Võistluste korraldaja pakub omalt poolt infot vahepunkti läbimisest, mis on keskmiselt 13-14 km tagant. Personaalse jälgimisseadme hind on 20 eurot/inimene. Kui Sa soovid selle oma paketile lisada, siis saad seda teha registreerimisvormis.

Julge väljakutse

Maailma pikima suusamaratoni läbib igal aastal ligi paarsada suusatajat. Kas valid olla üks neist vapratest?

Lapimaa loodus

Karge põhjamaa loodus ja saamide eluolu ehedus. Tasub ka valmis olla, et rajal võid kohata põhjapõtru kappamas!

Kogenud toetustiim

Oleme läbinud sama maratoni juba 4 korda, jagame rõõmuga kogemusi ja soovitusi, millega juba teadlikult arvestada.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 1115 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. detsember 2023 (sh) on paketi hind 995 eurot.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame maratoni osalustasu suuruses broneeringuarve (350 eur/inimene), mille tasumine kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumine on 50 päeva enne reisi algust. 

Kui Sa soovid tulla lennukiga, siis palun anna oma soovist teada aadressil kristel@sporttravel.ee ja edastame Sulle pakkumise. Tulenevalt lennuaegadest võivad reisi kuupäevad 1-2 päeva võrra nihkuda. 

Sinu tugi- ja korraldustiim

Kristel Laurson

Kristel on rõõmsameelne seikluskaaslane, kes on korraldanud matkaseiklusi ja spordilaagreid nii Eestis kui ka teistes Euroopa riikides. Kõige enam on ta avastanud Põhjamaid ja seda juba noorena, kui ta tegeles aktiivselt murdmaasuusatamisega. Tema reisid ei ole lihtsalt ägedad elamused, vaid inspireerivad avastused ka siseseikluste tasandil – Sinu spontaansus ja julgus saavad uutmoodi tähenduse!

Jüri Marcinkevicz

Jüri on aktiivne harrastussportlane, kelle kogemuste pagasisse kuulub üle 120+ välismaise maratoni erinevatelt spordialadelt (suusatamine, jooksmine, mägi- ja maanteerattasõit, ujumine jne). Teda ei paelu mitte saavutus, vaid eneseületuse kogemus ja võimalus avastada erinevaid riike aktiivselt liikudes. Nordenskiöldsloppeti maratonil on Jüri osalenud juba 4 korda – nii, et isiklikke kogemusi on tal Sinu toetuseks jagada omajagu!

Kohtumiseni polaarekspeditsioonil!