märts 4, 2024

Nordenskiöldsloppet

Maailma pikimal Nordeskiöldsloppeti suusamaratonil osalemine ei ole lihtsalt 220 km läbimine, vaid kutse põhjamaisele polaarekspeditsioonile.  

Saad osa Põhja-Euroopa arvukaima põlisrahva saamide eluolust ja koged reaalset avastusretkel olemise tunnet. Sõbralikud saamid tervitavad Sind küll joogipunktides, aga vahepeal võid veeta lausa 50-60 km täielikus üksinduses põhjamaa karguse keskel. Põnev!

Suusamaratonist

Maailma pikima suusamaratoni läbimine on enese proovilepanek igale treenitud suusasõbrale. Põhja-Rootsi tundras aset leidva 220 km pikkuse klassikamaratoni läbib igal aastal ligi 550 vaprat osalejat. 

Võistluse sünnilugu pärineb 1883. aastast, mil Soome-Rootsi polaaruurija Adolf Erik Nordenskiöld käis meeskonnaga Gröönimaal ekspeditsioonil. Kaks Saami meest uurisid jäiseid alasid Gröönimaa mägedes ja läbisid suuskadel peaaegu peatumatult 57 tunniga 460 kilomeetrit. 

Kui kuulus polaarteadlane seda saavutust jagas, siis ei suutnud keegi seda uskuda. Seda peeti lausa valetamiseks. Selleks, et oma au kaitsta, korraldas Nordenskiöld 1884. aasta aprillis 220 km pikkuse suusavõistluse, kust saigi alguse Põhja-Rootsis toimuva ultramaratoni traditsioon.

Oleme oma tiimiga osalenud juba viiel korral ja kogemustepagas, mida Sinuga jagada, on tänaseks juba päris rikkalik. Erinevad olukorrad, läbiproovitud lahendused ja ootamatustega toimetulekud – jagame osalejatega oma parimat teadmist, et Sinu keha ja vaim oleks maksimaalselt sellel teekonnal toetatud. 

Maratonirajast

Kogu maratonirada kulgeb teisel pool põhjapolaarjoont. Stardipauk antakse Jokkmokkis, kust sõidetakse kuni Kvikkjokkini ja seal tehakse tagasipööre stardipaiga suunas. Nagu juba mitmendat korda sõitvad osalejad tavatsevad nalja visata: “Keera seal kase juures ringi!”.

Rada kulgeb mööda omapärast Lapimaa maastikku üles-alla looklevalt. Vähemalt pool raja kogupikkusest on tasasel maal – paaristõuke lõigud kulgevad mööda jõgesid, järvesid ja tasandikke. Rajal on kokku 18-19 toidupunkti, mis on hästi varustatud ja kust on alati hea meel läbi sõita, sest kohalikud saamid on sõbralikult tervitamas. Start antakse kell 5.00 varahommikul ja 220 km läbimiseks on aega kuni 30 tundi. 

Kohati tekib rajal tõesti tunne nagu oleksidki polaarekspeditsioonil uusi piirkondi avastamas. Võid suusatada mitmeid kilomeetreid täielikus vaikuses, ühtki tsivilisatsiooni märki kuulmata või nägemata. Nii ei ole see lihtsalt enese proovilepanek pikamaasuusatamises, vaid saad selle hulgas ehedalt tunda ja kogeda ka saamide eluolu. Justkui oleksid Lapimaa ekskursioonil ja päriselt osa kunagisest maratoni sünniloost Gröönimaal. 

Rohkem infot suusamaratoni kohta leiad SIIT.  

Kuula varasemate osalejate muljeid:

Aitäh kõigile osalejatele, kes jagasid oma muljeid! Eraldi tänu Hannes Hermakülale ja Rain Seepõllule, kellega koostöös videokokkuvõte valmis.

Osalejate kogemusel tasub ettevalmistuses arvestada vähemalt 1000 suusakilomeetri läbimisega, et sõit oleks nauditav. Kindlasti kaasa ülakeha jõutreeningud ja harjuta eraldi paaristõukeid, kuna suur osa rajast nõuab just seda ülakeha võimsust ja tugevust. 

Reisi programm

Saabume kohale neljapäeva õhtupoolikul. Reedene päev jääb kohalike oludega tutvumisteks ja vajalikeks ettevalmistusteks. Külastame maratonikeskusest ehk EXPO’d, kus saad kätte oma nimelise numbri ja kuhu saab jätta koti vahetusriietega. Pärastlõunal jääb soovitajatel aega külastada ka saamide muuseumi, mis annab nende kultuurist ja loodusest väga detailse ülevaate. 

Maratonipäeva hommikul on start kell 5.00. Maratonirajal elame kaasa ja toetame omapoolse tugitiimiga. Finišis tervitame sooja teki ja joovastavate emotsioonidega. Meie staap asub kohe finiši kõrval, nii et saad ruttu sooja ja kuivad riided selga!

Pühapäevane päev jääb teadlikult puhkuseks, sest tihti on nii, et kui igapäevaellu tagasi tulla, siis läheb kohe tavapärane sagimine lahti. Nii saavad Sinu keha ja vaim maratonijärgsel päeval täiel rinnal taastuda ja bussisõitu Helsingi suunal alustame esmaspäeva varahommikul.

Soovi korral saad ka liikuda lennukiga, selleks küsi palun eraldi pakkumist kristel@sporttravel.ee.  

Majutus ja toitlustus

Majutus on korraldatud Artic Camp Jokkmokk kämpingu tüüpi väikemajades, kuhu mahub 4-5 inimest. Majades on olemas köök, wc ja vannituba. Maja vahetus läheduses on ka saun, mida saab kasutada endale sobival ajal. Majutus asub väga mugavalt stardi- ja finišipaigast 2,5 km kaugusel. 

Kõik söögikorrad, neljapäeva õhtust kuni pühapäeva hommikuni, on tagatud majutuskeskuse restoranis. Pühapäeva lõuna- ja õhtusöögi saab valmistada mugavalt kämpingu köögis või külastada Jokkmokki kohalikku kohvikut.

Lisavõimalused

Suuskade ettevalmistust ja määrdeteenust rajal olevates punktides on võimalik tellida korraldajalt. Soovi korral saad ka suusad ise määrida, kohapeal on olemas hoolderuumid.

Olles juba 5 aastat maratonil osalenud, teame, et kodustele meeldib väga rajal olijatele kaasa elada ja võimalikult ajakohast infot saada. Ametlik maratonikorraldaja pakub ajavõtuteenust, kus umbes 15-17 km tagant fikseeritakse osaleja vaheajad. Niivõrd pikal distantsil parima ülevaate saamiseks anname igale osaleja reisipaketi osana personaalse jälgimisseadme, mille abil saavad Sinu kodused ja lähedased kogu Sinu teekonda reaalajas veebilehe vahendusel jälgida. Mõtle kui äge, nad teavad igal minutil, kus Sa oled, ja saavad Sulle täiel rinnal kaasa elada! 

Julge väljakutse

Maailma pikima suusamaratoni läbib igal aastal ligi paarsada suusatajat. Kas valid olla üks neist vapratest?

Lapimaa loodus

Karge põhjamaa loodus ja saamide eluolu ehedus. Tasub olla valmis, sest rajal võib kohata ka põhjapõtru kappamas!

Kogenud toetustiim

Oleme osalenud samal maratonil juba 5 aastat, jagame rõõmuga kogemusi ja soovitusi, millega juba teadlikult arvestada.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 1125 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. detsember 2024 (sh) on paketi hind 1070 eurot.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame maratoni osalustasu suuruses broneeringuarve (350 eur/inimene), mille tasumine kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumine on 50 päeva enne reisi algust. 

Kui Sa soovid tulla lennukiga, siis palun anna oma soovist teada aadressil kristel@sporttravel.ee ja edastame Sulle pakkumise. 

Sinu tugi- ja korraldustiim

Kristel Laurson

Kristel on rõõmsameelne seikluskaaslane, kes on korraldanud matkaseiklusi ja spordilaagreid nii Eestis kui ka teistes Euroopa riikides. Kõige enam on ta avastanud Põhjamaid ja seda juba noorena, kui ta tegeles aktiivselt murdmaasuusatamisega. Tema reisid ei ole lihtsalt ägedad elamused, vaid inspireerivad avastused ka siseseikluste tasandil – Sinu spontaansus ja julgus saavad uutmoodi tähenduse!

Jüri Marcinkevicz

Jüri on aktiivne harrastussportlane, kelle kogemuste pagasisse kuulub üle 140 välismaise maratoni erinevatelt spordialadelt (suusatamine, jooksmine, mägi- ja maanteerattasõit, ujumine jne). Teda ei paelu mitte saavutus, vaid eneseületuse kogemus ja võimalus avastada erinevaid riike aktiivselt liikudes. Nordenskiöldsloppeti maratonil on Jüri osalenud juba 5 korda – nii, et isiklikke kogemusi on tal Sinu toetuseks jagada omajagu!

Võida reis kahele!

Registreeru reisile enne 30. aprill 2024 ja osaled reisipaketi “Aastavahetuse suusapuhkus Norras” loosis. 

Võitja kuulutame välja 7. mail ja saad teha üllatuse ka oma kaaslasele või sõbrale, sest auhinnareis on kahele. Meeldejääv ja aktiivselt tähistatud aastavahetus!

Kohtumiseni polaarekspeditsioonil!