oktoober 10, 2022

Kevadine suusareis

Tule ja pane oma suusahooajale vägev punkt!

Sjusjøen on valitud mitu aastat järjest üheks Norra parimaks suusakeskuseks, sest kunstlumerajad valmivad seal igal aastal juba oktoobri lõpus ja suusarõõmu jagub seal lausa mai alguseni!

1994. aasta olümpialinn Lillehammer jääb vaid 25 min autosõidu ja suuskadel 20 km trenni kaugusele.  Lähimast Oslo lennujaamast on keskusesse ca 2 h bussisõitu.

Suusareisist

Juhhei … selle talve viimased meeldejäävad suusaelamused koos kevadpäikesega! 

Radade valikut jagub nii, et saad hommikul ringile minna ja kasvõi teise külasse suuskadel sõita. Eriti mõnusad on need suusarajale jäävad kohvikud, kus saad mütsi kuklasse lükata ja nautida päikesepaitust. 

Eriti äge on ka võimalus osaleda 15. aprillil Lillehammeri Trollide suusamaratonil. See on kindlasti meeldejääv elamus aprilli keskel veel suuskadel olla! Tihti hakatakse sel ajal juba kevadisi soojamaareise taga igatsema. See aga muudabki selle kogemuse veelgi erakordsemaks

Esimene Lillehammer Trolls Ski Marathon toimus 1994. aastal, mil Lillehammeris olid ka taliolümpiamängud. Distantsivalikut aga jagub kõigile ja lausa mõlemas suusatehnikas. Sel aastal toimub maraton esmakordselt ka vabatehnikas, pakkudes osalistele võimalust läbida maailma pikim vabatehnika maraton, 120 km.

Kõigi distantside trassid kulgevad mööda 165 km pikkust Trolløypa rada, mis on tavapäraselt selline hütist hütini suuskadel seljakotimatk Rondane rahvuspargist olümpiakülla Lillehammerisse. Need pikad sirged mööda mägedevahelisi alasid tekitavad tunde nagu oleksid kuhugi metsikusse loodussse ära eksinud. Ega maratoni nimi ka siis asjata ei ole – räägitakse, et seal võibki kohata neid kurikuulsaid Norra trolle. 

Võibolla tekkis Sinul ka sama küsimus, mis meilgi, et kas tõesti on veel sel ajal nii palju lund? Korraldajate vastus oli kiire ja konkreetne: “Muidugi!”. Nende sõnul ei ole viimase 25 aasta jooksul lumepuudus kunagi küsimuseks olnud, kuna võistlustrass kulgeb ka 800-1050 m kõrgusel merepinnast. 

Värskeid pilte imeilusatest suusaradadest saad vaadata SIIT ja kogu suusavõrgustikust ülevaate SIIT.

Maratonil on sõltuvalt aastatest olnud 500-1000 osalejat, kellest 65% läbib 95 km pikkust suusasõitu. Nende seas on kuulsamatest nimedest paaril korral osalenud ja võidutsenud Norra mitmekordne olümpiamedalist Hilde Pedersen. Lõpetajate seast leiab ka võidukaid eestlasi, 2012. aastal läbis endine suusaspinter Timo Simonlatser distantsi ajaga 3 h 21 minutit ja saavutas auväärse 8. koha. Timo jagas, et see oli tõeliselt mõnus pingutus kevadesse!

Kindel on see, et ükskõik mis distantsi Sa endale valid, uhke ja meeldejääv suusahooaja lõpp on see kahtlemata!

Maratonirajast

Kõik distantsid kulgevad mööda Trolløypa ringi ja lõpevad Sjusjoeni suusastaadionil, vaid stardipaik on vastavalt pikkusele erinev. Kõige pikema distantsi rada algab koos 95 km osalistega Venabydsfjelletist, kuid teeb raja lõpupoole 15 km lisaringi. 45 km distants saab stardipaugu poole pealt Gopollenist. Kõige lühem 13 km sõit, kuhu on väga oodatud ka pere kõige pisemad, algab Pellestovast. 

Maratonirada on oma profiililt lihtne, ei ole tehnilisi kurve ega järske üles-alla sõite. Pikkade paaristõuke sirgete vahele mahuvad sujuvalt looklevad tõusud ja laskumised. Trassi esimeses pooles on rohkem mägedevahelisi orge, teises pooles ka metsaalasid ja tundrat. 

Rajal on ka piisavas koguses joogipunkte (nt kõige pikemal 16 tükki), aga kindlasti oleme ka meie raja ääres kohal ja vajalikku tuge koos valjuhäälse heiatusega pakkumas. Rohkem infot suusamaratoni kohta leiad SIIT. 

** Kasutatud fotod on maratonikorraldaja pildimaterjal ja avalikult kättesaadavad fotod.

Lisavõimalused

Oleme reisi korraldanud mõnusalt nii, et Sul jääb aega enne maratoni ka teisi radu avastada ja tee peale jäävates kohvikuputkades kevadpäikest nautida. 

Vaid 25 minuti autosõidu kaugusele jääb ka olümpialinn Lillehammer, kus lisaks väikestele poodidele ja kohvikutele on põnev külastada ka kohalikku muuseumi, hüppemäge ja bobikelgurada. Mäesuusahuvilistele on kuni 16. aprillini avatud Hafjelli keskus, kus on kokku erinevat 64 nõlva. 

Majutus

Majutus on korraldatud mugavates 4-6 kohalistes majades, kus on olemas eraldi vooditega kahe- kuni kolmekohalised toad. Majas on ka täisvarustuses köök ja ühine elutuba koos kaminaga. Suusavarustuse hoiustamiseks on majade kõrval privaatne eraldi väike ruum. Ühiskasutatav suusaruum on koduõuel. 

Majad asuvad Sjusjøeni keskuses, murdmaasuusatamise staadion ja ühtlasi ka maratoni finiš jäävad mõneminutilise jalutuskäigu kaugusele. Maratoni starti viib meie kodutänavast korraldatud bussi-transfeer.

Toitlustus

Hommiku- ja lõunasöögid valmistab iga maja vastavalt jaotusele iseseisvalt, õhtusöögid toimuvad ühiselt kokkulepitud majakeses. 

Ettevalmistuse pärast ei pea Sa muretsema, kogu eeltöö on meie poolt tehtud. Toidud ostetud, täisväärtuslik menüü koos meie toitumisnõustaja Kädi-Liis Sepaga ja Sinuga kinnitatud. Sulle jääb vaid palade nautimine ja lõunasöökide puhul supp soojaks teha või ahi sooja panna. 

Transport

Oslo lennujaamast sõidame otse rongiga olümpialinna Lillehammerisse (1 h 45 min) ja seejärel meie kohaliku partneri taksobussiga 15 minutiga koduukseni. Võistluskorraldaja poolt on tagatud transport maratoni erinevatesse stardipaikadesse. 

Head lumeolud

Ilusal talvel on hooldatud radu 350 km ulatuses. Kunstlumi on tagatud igal aastal juba oktoobri lõpust.

Uhke hooaja lõpp

Mõtle kui äge on tähistada suusahooaja lõppu nii meeldejäävalt. Ega ju iga aasta 15. aprillini suusatada ei saa!

Väga hea asukoht

1994. aasta olümpialinn Lillehammer asub 20 min kaugusel, keskust läbib Norra kuulsaima suusamaratoni Birke rada.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 1115 eurot.

Hinnale lisandub maratoni osalustasu vastavalt Sinu valitud distantsile. Oma valiku saad märkida registreerimisvormis. 

Kristel Laurson

Kristel on rõõmsameelne reisijuht, kes on korraldanud matkaseiklusi ja spordilaagreid nii Eestis kui ka teistes Euroopa riikides. Kõige enam on ta avastanud Põhjamaid ja seda juba noorena, kui ta tegeles võistlusspordiga murdmaasuusatamises. Tema tulemuseks jäid mitmevärvilised medalid Eesti meistrivõistlustelt ja rikkalik kogemustepagas. Tema reisid ei ole lihtsalt ägedad elamused, vaid inspireerivad kogemused mitmel tasandil. Loe rohkem siit

Kohtumiseni trollide radadel!