märts 26, 2023

“Võimatu võimalikuks”

Eesti skitouring-tiim olümpiale!

Skitouring on esimest korda ajaloos 2026. aastal Itaalias toimuvatel taliolümpiamängudel spordialana esindatud. Otsustasime selle põneva teekonna ette võtta ja avastada, mis on võimalik Munamäe maal kasvanud sportlastele.

Sügaval meie tiimi olemuses elab uskumus, et “Sina otsustad, mis on võimalik.” Tahame mängida selle piirideta olekuga ja äratada ka Sinus ellu põnevustunde, et rohkem ongi võimalik. 

Ela meie teekonnale kaasa, tule koge seda energiat skitouring-reisidel ja ole valmis … 

It's gonna be fun!

Mis on skitouring ehk skimo?

Otsetõlkes “suusamägironimine”, mis kõlab palju ekstreemsemalt kui see tegelikult on. Lihtsustatult seisneb liikumisviisi põnevus selles, et ühendatud on ülesmäge matkamine ja allamäge puuderlumes mäesuusatamine. 

Suuskade alla on kinnitatud spetsiaalsed nahad, mis ei lase suuskadel ülesmäge tagasi libiseda ja saad diagonaalselt või otse liikudes suuski libistades kasvõi tundide viisi lihtsalt mäkke minna. Omas mõnusas tempos, ikka selleks, et siis lõpuks laskumisrõõmu nautida! 

Suusamägironimise mõiste tuleneb sellest, et võistlusformaadis on skitouringu radadel sees ka mägiseid ilma lumeta lõike, kus suusad kinnitatakse justkui seljakotina õlgadele ja saad keppide toel mäkke ronida või joosta. Liigutuste poolest meenutab ülesmäge minek rohkem klassika tehnikas murdmaasuusatamist kui ronimist. 

Skitouring annab vabaduse minna just sinna, kuhu tahad ja kuhu suusatõstukiga ei saa. See on tõeliselt põnev ja sõltuvust tekitav liikumisviis. Kindlasti sobilik ka kõigile neile, kes tegelevad erinevate vastupidavusaladega. Kõrgus merepinnast ning rohked tõusumeetrid on alati tagatud!

Projekti sünnilugu

Me ei teadnudki teineteist kuigi põhjalikult ja eks mõlemal oli omamoodi eellugu, aga selles 2. novembri 2022 telefonikõnes sobitusid kõik vajalikud tükid ühte suurde pilti. Ligi 2 tundi kestnud vestluse jooksul sai üsna lihtsalt selgeks, et SportTravelis saab alguse skitouring reisisuund ja me lähme 2026. aastal olümpiale!

Ultrasportlase Raini sõnul on ta otseloomulikult oma unenägudes võitnud nii olümpiamänge kui ka teiste tiitlivõisluste medaleid, harjutanud tuhandeid kordi lõpusprinti kõigi maailmameistrite ja olümpiavõitjate vastu ja enamasti väljunud neist duellidest ka võitjana. “Seda aga ühe vahega – see on seni olnud unenägudes.”

SportTraveli ühe eestvedaja Kristeli sõnul on seda raske isegi sõnadega kirjeldada. “Minu sees elab mingi tunne ja nii selge nägemus, et läbi suursuguse olümpiateekonna saame äratada Sinus, minus ja paljudes teistes inimestes teadmise, et rohkem on võimalik. Nihutada seniseid piire ja avastada, mis on teisel pool. See on osa, mis mind inspireerib.”

See kõne tundus meile mõlemale nii loomulik. Sel hetkel ei olnud mängus ühtki kuidas-küsimust, vaid nii selge teadmine: „Jah, see on see, mis me tahame teha“. 

Pikemat taustalugu saad lugeda SIIT.

Mis see Sulle annab?

Kogemuse, energia ja usu, et rohkem on võimalik. Meil on palju põnevaid ideid, kuidas saad selle teekonnaga aina rohkem ja lähemalt kaasas olla, samm-sammult teeme neid teoks ja jagame ka Sinuga. 

Esialgu saad meie tegemistele kaasa elada videopäeviku vahendusel ja olla protsessist osa skitouringu reisidel. Ja ole valmis … võib-olla saad siit inspiratsiooni oma isiklikuks “Võimatu võimalikuks” projektiks! 

See ei pea olema üldse spordiga seotud unistus või eesmärk, vaid täpselt see, mis Sinule seni püüdmatu on tundunud, aga samas hinges hõiganud: “Oh kui see vaid oleks võimalik, siis ma tahaksin-teeksin-kogeksin seda.”

Skitouring reisid 2024/2025

Skitouring ABC

Skitouring seiklus Põhja-Norras

Kui Sul tekib mingeid täpsustavaid küsimusi ja koostöö soove, siis kirjuta meile aadressil kristel@sporttravel.ee.

Ühiste seiklemisteni!