november 30, 2022

Birkebeinerritet maastikuratta maraton

Rattamaraton kulgeb Rena nimelisest linnakesest mööda vaheldusrikast maastikku olümpialinna Lillehammerisse. Rajal avanevad imelised vaated Norra mägedele ja tundra laadsele loodusele. Maratoni muudab omapäraseks pikaaegne traditsioon, kus kogu sõit tuleb läbida 3,5 kg raskuse seljakotiga.

Oslo lennujaam jääb nii stardi- kui finišipaigast ca 2-tunnise autosõidu kaugusele. 

Rattamaratonist

Birkebeinerrenneti kolmiküritus, kuhu kuuluvad ka maastikujooksud ja suusamaraton on üks populaarsemaid rahvaspordiüritusi Norras. Ratta- ja suusaüritustele lisab veel ekstra põnevuse tingimus, et distantsid tuleb läbida 3,5 kg raskuse seljakotiga, mis kaalutakse üle nii stardis kui lõpujoone ületamisel. 

Rattamaraton toimub laupäeval, 26. augustil. Maratoni stardipaik on Rena kesklinnas ja finiš Lillehammeris Hakons Halli juures. 

Rada kulgeb mööda mägesid ja orge, on ilusaid ja väga ilusaid vaateid. Raja katteks on kruus ja killustik, palju on metsateid ja pisut ka asfaltteid. Rada on suhteliselt kiire, palju on mäest üles ja alla sõitmist. 

Stardipaik Renas on pisut üle 200 m merepinnast, raja kõrgeim punkt Sjusjoeni lähedal on 955 meetri kõrgusel ning finiš Lillehammeris 290 meetri kõrgusel. Sõidu jooksul läbime ka mitmeid väikeseid külakesi, kus tavaliselt on palju kohalikke raja ääres kaasa elamas.

Seljakoti kandmise traditsioon on alguse saanud 13. sajandi legendist, mille järgi päästsid kaks Norra suusatajat üheaastase troonipärija prints Håkani vaenlase käest ja kandsid teda seljakotis. Sellest inspireerituna toimus esimene Birkebeinerrenneti suusamaraton 1932. aastal. Sama traditsioon on üle kantud ka teiste Birke sarja üritustele. Rohkem infot rattamaratoni kohta leiad SIIT. 

84 km rattamaraton kuulub ka Birkebeinerrenneti kolmikürituse sarja, kus on lisaks rattasõidule vaja läbida märtsis 54 km suusamaraton ja juunikuus 21 km maastikujooks. Innustavad eesmärgid terveks aastaks olemas!

Kolmiküritusel saavad osaleda kõik huvilised alates 17ndast eluaastast. Kõik kolm etappi ühe aasta jooksul läbinud spordisõbrad saavad auhinnaks Birkebeineri meenetaldriku kohalikult klaasitootjalt, Hadeland Glassverkilt. 

** Kasutatud fotod on maratonikorraldaja ametlik pildimaterjal. 

Majutus ja toitlustus

Majutus on korraldatud ridaelamu tüüpi korterites, kuhu mahub 4-6 inimest. Majades on olemas köök, wc ja vannituba. Majutus asub stardist ca 35 km ja finišipaigast 90 km kaugusel. Peatume asulas, kus vahetus läheduses on soovi korral olemas ka pood. 

Toidukordadeks tutvustame Sulle lähedal asuvaid söögikohti, kust saad endale meelepärase valida. Majades on ka olemas täisvarustuses köök, et saaksid iseseisvalt või koos oma majarahvaga endale maitsva söögi valmistada.

Kuningapoeg õlgadel

Maraton tuleb läbida 3,5 kg seljakotiga, mis legendi järgi kujutab endas kunagist troonipärijat. Uhke tunne!

Põnev rajaprofiil

Maratonirada kulgeb üles-alla, igav juba rajal ei hakka! Kaasaelajaid leidub palju, isegi kuningaks maskeerunud külamehi.

Norra loodus

Põhjamaa loodus ja mitmekesine maastik. Raja kõrgematest tippudest avanevad loodusmaali vaated.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 690 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 15. mai 2023 (sh) on paketi hind 640 eurot.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (250 eur/inimene), mille tasumine kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumine on 50 päeva enne reisi algust.

Reisijuht Jüri Marcinkevicz

Jüri on aktiivne harrastussportlane, kelle kogemuste pagasisse kuulub üle 120 välismaise maratoni erinevatelt spordialadelt (suusatamine, jooksmine, mägi- ja maanteerattasõit, ujumine jne). Teda ei paelu mitte saavutus, vaid eneseületuse kogemus ja võimalus avastada erinevaid riike aktiivselt liikudes. Birke suusamaratonil on Jüri osalenud juba 5 korda – nii, et isiklikke kogemusi on tal Sinu toetuseks jagada omajagu!

Kohtumiseni Norras!