oktoober 4, 2023

Tirana jooksumaraton

Albaania pealinnas Tiranas saavad kokku ajalugu ja moderne arhitektuur, millest viimane loodi linna keskusesse itaallaste poolt. 

Linna ümbritsevad mäed ja rikkalik loodus, nt lähimat kõigest 20 km kaugusel asuvat Dajti mäe rahvusparki kutsutakse “Tiraana looduslikuks rõduks” (Natural Balcony of Tirana), kuna seal on palju rohelust, orgusid, kanjoneid ja koskesid. Pealinnas kohtab ka rohkelt eri rahvusest kohalikke ja esindatud on palju erinevaid usundeid. Tule avastame seda värvikust üheskoos! 

Tirana jooksumaratonist

Tirana jooksumaraton on kohalike jaoks riigi suurim iga-aastane spordiüritus, mille raames korraldatakse linnas ka mitmeid kultuurisündmusi ja kaasaelajaid raja ääres jagub. 

Maraton korraldati esmakordselt 2012. aastal Albaania 100nda iseseisvuspäeva ürituste raames. Esimesel maratonil osales ligi 300 inimest ja tänaseks on osalejate arv kasvanud rohkem kui 5000 osalejani.   

Maratonipäev on pühapäev, 20. oktoober. Rajale on oodatud jooksusõpru mitmetele distantsidele: 10 km, 21 km ja täispikk maraton. Korraldajad peavad maratoni tervisliku eluviisi sümboliks ja kutsuvad inimesi astuma julgemalt mugavustsoonist välja. Mis siis muud kui kohtume stardis!

Saabume Tiranasse reedel, nii et meil jääb enne maratonipäeva aega ka pealinnas ja selle ümbruses ringi uudistada ning külastada maratoni messi ehk EXPO’t. Tagasi kodu poole stardime esmaspäeval. 

Saad ka mõnusalt koguda sügisperioodil paar päeva päikeseenergiat, kuna päevasel ajal on temperatuurid ca 20-25 kraadi ja õhtuti 10-15 kraadi. Mõnus-mõnus-mõnus!

Maratoniraja kirjeldus

Maratonirada on valdavalt tasane ning kulgeb mööda pealinna põhitänavaid ja looduskaunist parki. Poolmaraton ja 10 km distantsid läbitakse ühe ringina, põhimaratonil joostakse kaks korda 21 km ringi. 

Poolmaratoni ja maratoni distantsil saavad osaleda jooksjad alates 18ndast eluaastast. 10 km jooksule on oodatud ka nooremad, kes peavad osalemiseks esitama korraldajatele oma eestkostjate ametliku nõusoleku. Maratoni kohta leiad rohkem infot SIIT.   

** Kasutatud fotod ja videod on maratonikorraldaja ametlik pildimaterjal. 

Albaaniast

Albaania oli 20. sajandil üks Euroopa suletumaid riike ja on tänapäeval ka üks Euroopa vaesemaid riike. Samas on  see Balkani riik üks kiiremini populaarsust koguv turismimaa, eriti itaallaste jaoks.

Muide, kas Sa teadsid, et üks kuulsamaid Albaania päritolu inimesi on püha ema Teresa? 

Selle üle on kohalikud väga uhked! 

Meie lähme põnevusega avastama jooksuradasid, aga kohalikud ise peavad oma populaarseimaks spordialaks jalgpalli, nii mängijate kui ka publiku rohkuse poolest. Albaania jalgpallikoondis esindab riiki juba alates 1932. aastast. Teised populaarsemad alad on korvpall, võrkpall, tennis, ujumine, ragbi ja võimlemine.

Albaania on kahel korral osalenud ka olümpiamängudel: 2014. aasta taliolümpiamängudel ja 2016. aasta suveolümpial. 

Majutus

Majutus on korraldatud kahekohalistes tubades hotellis Sar’Otel Boutique Hotel, mis asub Tirana kesklinnas. Hotellist jalutuskäigu kaugusele jäävad rahvusmuuseum, keskväljak ja poetänavad. 

Hommikusöök on hotelli restoranis, lõuna- ja õhtusöögid saad valida vastavalt oma eelistustele. Maratoni stardi- ja finišipaik asub hotellist 800 m kaugusel, kuhu on lihtne liikuda jalgsi. 

Miks olla kohal?

Avasta Albaaniat

Mõnus suvepikendus suurimaid vaatamisväärsusi ongi sealne loodus: kuumaveeallikad, mägine maastik, kosed, ookeani avarus.

Mugav korraldus

Kõik vajalik on korraldatud, Sina pead olema vaid õigel ajal õiges kohas ja saad täielikult keskenduda oma jooksuelamuse nautimisele!

Koos on lõbusam!

Innustav seltskond ja ühised muljetamised! Spordireisidel oleme kohanud vaid elurõõmsaid, elavaid inimesi.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 975 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. august 2024 (sh) on paketi hind 900 eurot. Kaasaelaja reisipaketi hind 825 eurot. 

Lisakulud: lõuna- ja õhtusöögid, isiklikud ostusoovid.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (250 eur/inimene), mis kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust ja kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 65 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust.

Reisijuht Jüri Marcinkevicz

Jüri on aktiivne harrastussportlane, kelle kogemuste pagasisse kuulub üle 120 välismaise maratoni erinevatelt spordialadelt (suusatamine, jooksmine, mägi- ja maanteerattasõit, ujumine jne). Teda ei paelu mitte saavutus, vaid eneseületuse kogemus ja võimalus avastada erinevaid riike aktiivselt liikudes. Oma elu jooksul on ta läbi reisinud enamus Euroopast, senimaani on tema vaieldamatuteks lemmikuteks Alpid ja Põhjamaadest Rootsi.

Jooksuelamusteni Albaanias!