juuni 30, 2022

Matkaseiklus Balkani mägedes

Peaks of the Balkans on 192 km pikkune matkarada, mis läbib kolme erinevat riiki: Montenegro, Albaania ja Kosovo. Rada avati laiemale üldsusele 2012. aastal ja loodi koostöös Saksamaa turimisarenduse organisatsiooniga. Suur panus nii mitmelt riigilt kui paljudelt kohalikelt!

See on erakordne võimalus kogeda veel avastamata ja metsikut mägede maastikku ning saada osa kohalike soojusest, lahkusest ja ehedusest. 

Matkaseikluse kirjeldus

Seljakott selga ja tähistame jaanipäeva aktiivselt Balkani mägedes! 

Matkaseikluse märksõnadeks on ehedus ja ausus. Kosovo, Albaania ja Montenegro kuuluvad küll majandusliku käekäigu poolest TOP10 Euroopa vaesemate riikide hulka, aga meie lähme avastama hoopis teistmoodi rikkuseid: looduse küllust ja kohalike siirust. 

Ühest küljest on meie reis justkui rännak ajas tagasi, teisest küljest oluline meeldetuletus väärtuste kohta, mis tegelikult on olulised. 

Balkani tippude matkarada on 192 km pikkune ring, mis algab ja lõpeb samas punktis. Meie võtame 6 päevaga ette ca 105 km pikkuse teekonna, millest suurem osa on Albaania ja Montenegro mägedes (49 km Albaanias, 47 km Montenegros ja 9 km Kosovos). Liigume kogu reisi ühest punktist teise ja pakime kogu vajaliku reisielu seljakotti. Suvistes tingimustes on seljakott kergem ja sinna lähevad vaid Sinu riided ja isiklikud tarbed. Magamiskotti, sööke ja muud spetsiifilisemat matkavarustust kaasa võtta ei ole tarvis. 

Matkarada kulgeb mööda lambakarjuste radasid, mägiteid ja vähemal määral ka orus paiknevaid kruusateid. Meie teele jäävad imeilusad vaated mägede harjadelt, kristallselge veega järved ja jõed ning ühtlasi väikesed kohalikud külad, kus ka ennast majutame. Kohalikke külalistemajasid valides oli absoluutselt igaühe tagasisides ülivõrdes kiidetud just kohalike soojust, siirust ja abivalmidust.

Esimesed kuus päeva veedame matkarajal seigeldes, viimase päeva avastame loodust Montenegro ümbruses ja naudime basseiniga villas suvemõnusid. 

Ühe matkapäeva pikkus on keskmiselt 16 km, ca 7-8 tundi. Rada kulgeb iga päev üles-alla, peamiselt liigume 1000-2000 m kõrgusel merepinnast. Matkaraja kõrgeim punkt 2290 m jääb meil Kosovast võtmata, kuid selle asemel vallutame raja läheduses paikneva kõrgema Three Borders Peak tipu (2366 m), kus saavad kokku kõigi kolme riigi piirid.  

Selleks, et võtta igalt matkaseikluselt enda jaoks maksimum kaasa, jagab matkajuht reisi jooksul ka just sellesse keskkonda sobivaid inspireerivaid kogemuslugusid ja näiteid, mis aitavad ka Sinul olla aus ja ehe ka kõige ebamugavana tunduvates olukordades. 

Erilised hetked

Üks neist on kindlasti juba mainitud kolme riigi mäetipp. Ühtlasi jääb meie teele Hridi mägijärv, mis asub 1972 m kõrgusel ja on piisavalt sügav selleks, et julgemad matkasellid saavad teha ka karastava ujumissulpsu. Kusjuures kohalikel käib sinna juurde ka uskumus, et kes sinna vette ennast kastab, on õnnistatud õnneliku abieluga. Sina saad oma õnneuskumuse valida täpselt sellise, mis Sulle sobib!

Meie teekonnal majutume ka Thethi nimelises külakeses, mida peetakse Balkanimaades kõige maalilisemaks ja see on ka Albaania riigi ajaloolise kaitse all. 

Eriliseks loodusvaateks peetakse ka Valbona orgu, mis itaaliapärases tõlkes tähendab “Head orgu” (The Good Valley). Tule kohale ja vaatame, kas tunned ka selles vaates seda head ja piiritut energiat!

Kellele?

Kui Sa oled füüsiliselt aktiivne, vastupidav ja tahad veeta enamuse päevast (ca 7-8 tunnised matkapäevad) värskes õhus aktiivselt liikudes, siis see on Sulle. Varasem mägedes matkamise kogemus ei ole vajalik – viime Sind eelnevalt kurssi, millega arvestada ja kuidas valmistuda. Lisaks saadame enne reisi ka registreerunutele täpsema nimekirja asjadest, mida kaasa võtta. Küll aga tuleb arvestada, et profiililt on rada üles-alla, laugeid osasid rajal on vähe.

Kui Sinu jaoks jäi veel küsimusi õhku, siis kirjuta Kristelile aadressil kristel@sporttravel.ee ja saame üheskoos selguse.

Matkaraja läbimiseks on vajalik ka piiriületus lubade taotlemine kohalikelt ametiasutustelt. Sina selle protsessi pärast muretsema ei pea, saada vaid meile õigeaegselt vajalikud dokumendid ja korraldame selle ise ära. Lubade taotlemiseks tuleb arvestada vähemalt 3 nädalaga ja vajalik on passi olemasolu. 

Majutus

Majutus ja toitlustus on korraldatud matkateele jäävates külades, kus on enamasti väiksemat sorti peremajutused. Majad on lihtsad ja tubade jaotus erinev, mõnes kohas võib juhtuda, et oleme kogu grupiga ühes suures toas. Sinu jaoks on tagatud soe voodikoht koos teki, padja ja pehme madratsiga. Igas külalistemajas on olemas pesemisvõimalused, voodipesu ja käterätikud.

Pererahvas pakub nii hommiku- kui õhtusööki enamasti kohalikust toorainest otse põllult. Ühtlasi annavad nad päevaks kaasa ka lõunasöögi pakikese.

Eelviimasel päeval liigume Podgoricasse, et saaksime järgnevat puhkepäeva juba täiel rinnal ja täies mahus nautida Cermeniza villas. Meid kostitab bassein lõõgastumiseks, mägede vaated ja paadituur Skadarsko järvel. 

Miks olla kohal?

Kolm riiki korraga

Saad nädalase reisi jooksul avastada kolme Balkani riiki ja kindlasti õpime igas keeles selgeks ka mõned uued sõnad!

Vaheldusrikas rada

Igas päevas saab mägesid vallutada, juhhei! Kõige kõrgem tipp 2366 m, suurem osa liikumist 1000-2000 m kõrgusel merepinnast.

Inspireeriv kogemus

Matkaseikluse juurde kuulub alati ka põnev siseseiklus ja uus värske inspiratsioon! Reisi fookuses sel korral ehedus ja ausus igas hetkes.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 1575 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. aprill 2024 (sh) on paketi hind 1495 eurot. 

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (350 eur/inimene), mis kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust ja kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 65 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust. 

Reisijuht Kristjan Saar

Kristjan on aktiivne spordimees ja üldse mitte kehvem kultuurimees. Kui mõtled, et kes küll korraldab need suurejoonelised Tallinna Merepäevad, siis Kristjan on see, kellele kaasa elada ja patsu lüüa! Sporti teeb ta enda rõõmuks ja seda väga mitmekülgselt erinevatel aladel: olgu selleks orienteerumine, triatlon või seiklussport. Oma sõbraliku olemisega on ta lahke toetavate sõnadega ja innustab kindlasti ka Sindki liikumist rohkem nautima!

Grupp on selleks korraks täitunud!

Soovi korral saad ennast registreerida järjekorda või valida mõne teise põneva reisi. 

Järjekorras olijatele anname esimesel võimalusel teada, kui mõni koht vabaneb. 

Ehedate elamusteni!