märts 14, 2023

Skitouring ABC

Tunned, et tahad oma ellu rohkem seiklust, õppides selgeks täiesti uue liikumisviisi nimega “skitouring”?

Seda veel enne, kui see ala esmakordselt maailma ajaloos 2026. aasta taliolümpimängudel esindatud on! Isegi selle ala maailma parimad iseloomustavad seda spordi asemel kui “tõeliselt lõbusat liikumisviisi avastamata radadel”. 

Meiegi teeme põhitõed selgeks ja lähme seiklema!

Mis on skitouring ehk skimo?

Otsetõlkes “suusamägironimine”, mis kõlab palju ekstreemsemalt kui see tegelikult on. Lihtsustatult seisneb liikumisviisi põnevus selles, et ühendatud on ülesmäge matkamine ja allamäge puuderlumes mäesuusatamine. 

Saad liikuda mägedes suuskadel üles-alla nii, et ükski küngas või mägi Sind ei takista! See tunne, et saad lihtsalt minna ja kogeda seda üüratut vabadust, mis mägede suursugusus ja kõikvõimalikkus loob. 

Suuskade alla on kinnitatud spetsiaalsed nahad, mis ei lase suuskadel ülesmäge tagasi libiseda ja saad diagonaalselt või otse liikudes suuski libistades kasvõi tundide viisi lihtsalt mäkke minna. Omas mõnusas tempos, ikka selleks, et siis lõpuks laskumisrõõmu nautida! 

Suusamägironimise mõiste tuleneb sellest, et võistlusformaadis on skitouringu radadel sees ka mägiseid ilma lumeta lõike, kus suusad kinnitatakse justkui seljakotina õlgadele ja saad keppide toel mäkke ronida või joosta. Liigutuste poolest meenutab ülesmäge minek rohkem klassika tehnikas murdmaasuusatamist kui ronimist. 

Skitouringu algushetkeks peetakse 1897. aastat, mil sakslane Wilhelm Paulcke ületas suuskadel Berni Alpid. Algselt kasutati suuskade all loomanahkasid, seejärel hülgenahkasid ja tänaseks moodsaid sünteetilisi nahkasid. Kui ajalooliselt oli skitouring vajalik transpordivahendina, siis nüüd on see meie jaoks seiklusviis!

ABC suusareisist

Kui Sa mõtled, et ABC tähendab ainult kohapeal harjutuste tegemist ja teooria õppimist, siis kindlasti mitte! Me teeme olulised põhitõed esimesel päeval selgeks ja lähme kohe rajale, sest parim õppimisviis on kogemus. Alustame lihtsatest radadest ja õpime erinevaid tehnikaid looduse keskel ja tee peal. 

Nagu Sa juba aru said, siis ülesmäge on omaette tehnika ja allamäge jälle teistmoodi. Võtame need osad juppideks ja saad samm-sammult endas kasvatada sisemist kindlustunnet nii tõusudel kui laskumistel. Igas päevas võtame ette ka kergeid matkasid, et saaksid kõike seda harjutada ja kogeda kui FUN see on!

Oluline osa mägedes liikumisest on ka turvalisus ja teadlikkus, kuidas käituda erinevates olukordades ja milliseid rajavalikuid lumeväljadel teha. Räägime selle samuti detailideni lahti ja mängime läbi ka vajalikud olukorrad. Meie grupijuht Rain alustas hiljuti skitouringuga oma olümpiateekonda ja oskab tänu sellele nii palju paremini seda ka Sulle edasi anda. Meie ABC-programmi on kaasatud ka kohalik ekspert, kes meid matkaringidel suunab ja oma kogemusbaasi jagab. 

Skitouring annab vabaduse minna just sinna, kuhu tahad ja kuhu suusatõstukiga ei saa. See on tõeliselt põnev ja isegi sõltuvust tekitav liikumisviis. Kindlasti sobilik ka kõigile neile, kes tegelevad erinevate vastupidavusaladega. Kõrgus merepinnast ning rohked tõusumeetrid on alati tagatud! Eks selles seisneb ka oma võlu –  laskumine tundub tänu pikale tõusule veelgi magusam ja nauditavam!  

Kas mina võin ka osaleda?

Eelduseks on soov õppida ja avastada midagi uut, et saaksid juba järgmisel hetkel meiega skitouringu seiklusreisile tulla. Neist esimene toimub juba aprillis Põhja-Norras Tromso lumistel radadel, mida on saatmas avamere vaated ja sillerdav kevadpäike.

ABC-reisil osalemiseks peab Sul olema: 1) hea vastupidavus ja üldfüüsiline vorm, et mäest suuskadel 2-3 tundi üles liikuda JA 2) mäesuusatamise kogemus. Selline, et tunned ennast Munamäel sõites kindlalt. Reguleerime matkadel raja valikuid, tõusude pikkuseid ja tempot nii, et kõigil on hea, tore ja põnev! 

Seega, ära kõhkle ja kahtle, ABC ongi selleks, et teha esimene samm selles suunas, mis Sulle nii äge tundub!

Sissejuhatus Eestis

Kui Sa ei tunned end laskumistel pigem ebakindlalt, aga sisemuses kibeleb ikka sellele reisile, siis anna meile teada (kristel@sporttravel.ee) ja saame kokku leppida kohtumise juba eelnevalt Eesti nõlvadel. See on Sulle julgustuseks, et kõik teed osalemiseks on valla! 

Lisavõimalused

Reisi jooksul jääb Sul ka piisavalt vaba aega, et veeta üks päev Val di Fassa keskuse mäenõlvasid avastades. Lausa 210 km laskumisrõõmu ja valikus 78 tõstukit, millega üles sõita. 

Ühtlasi saame koos huvilistega ühel õhtulpoolikul külastada QC Terme Dolomiti spaa-keskust, kus basseinidesse voolab vesi otse mägedest, mineraalide rikkast Alloch allikast. Saad lõõgastuda auravates väli-  ja sisebasseinides, nautida erinevaid saunasid ja lõõgastusruume. 

28. jaanuaril toimub ka kohalik suursündmus Marcialonga suusamaraton, kus meiega reisil olevad murdmaasuusa sõbrad osalevad. See on väga meeleolukas läbi külade kulgev 45 km ja 70 km pikkune suusaüritus. Kui tahad, siis saad isegi seal kaasa lüüa! 

Majutus ja toitlustus

Hotel Garni San Nicolo perehotell asub Pozza di Fassa keskuse külje all, kohvikute ja poekeste vahetus läheduses. Lähim Buffaure suusatõstuk jääb hotelli uksest ca 30 m kaugusele, toidupood 100 m ja Pozza di Fassa keskusesse on 5 minuti jalutuskäik. Majutus on korraldatud kahestes Junior Suite tüüpi tubades, kus on olemas kahekohaline voodi ja soovi korral veel lahtikäiv diivanvoodi. 

Hotellis pakutakse nii itaaliapärast hommiku- kui õhtusööki. Pärast mäetiire saad õhtuti lõõgastuda ja nautida hotellis ka saunamõnusid. 

PAKETT sisaldab:

Paketi hind on 1885 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10 oktoober 2023 (sh) on paketi hind 1795 eurot.

Lisakulud: lõunasöögid ja isiklikud ostusoovid. 

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (350 eur/inimene), mis kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust ja kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 65 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust.

Reisijuht Rain Seepõld

Rain on heatujuline ja innustav reisikaaslane, keda köidavad tihti just need asjad, mis esialgu võimatuna näivad. Talle meeldib proovida uusi asju ja avastada uusi paiku. Rain on aktiivselt tegelenud ultraspordiga ja täna astub olümpiarajal, et avastada kas ja mis on võimalik Munamäe maalt tulnud mehel nullist alustades korda saata ehk “Võimatu võimalikuks” skitouringu projekt. Hüppa kaasa ja tule avasta seda seiklusrikast liikumisviisi koos meiega mägede piirituses! 

Ühiste elamusteni Alpides!