märts 16, 2023

Vasaloppeti maraton

 

Finišikaarel seisab juba alates 1986. aastast Vasaloppeti moto: “Tulevikuvõitude nimel meie esiisade jälgedes” (In our fathers’ tracks for future victories). 

 

Sel korral finišijoont ületades saad kogeda neid sõnu veel eriti tähenduslikult – Sa oled osa ajaloost. Tähistada kõiki olnud vägevaid sõite ja avada ukse järgmistele sõitudele.  Ühiste tähistamisteni sel uhkel 100ndal korral!

Vasaloppeti kirjeldus

Vasaloppet on maailma vanim ja kõige suurema osavõtjaskonnaga suusamaraton, mis toimus esimest korda 1922. aastal ja tänavu saame kõik üheskoos tähistada Vasaloppeti 100ndat toimumiskorda. 

See on Sinu võimalus olla osa ajaloo loomisest ja traditsioonidest: “Hipp-hipp-hurraaa, Vasaloppet!” 

Stardime ühisbussiga Tallinna sadamast 29. veebruaril. Huvilistel on võimalus osaleda ka 1. märtsil 30 km vabatehnika öömaratonil, mis on õhtupimeduses omaette äge kogemus! Kui 90 km põhidistantsil on vanuse alammääraks 18 eluaastat, siis Nattvasan 30 öömaratoni starti saavad ka neiud ja noormehed alates 11ndast eluaastast. See võib olla Sulle mõnus soojendus 90 km põhisõiduks koos pere, sõprade või uhkes rõõmus iseendaga!

Vasaloppeti suusanädala kõigil üritustel osaleb kokku rohkem kui 50 000 suusasõpra. Kujuta ette … selle 7 päeva sees juuakse ära 38 000 liitrit imemaitsvat mustikasuppi ja süüakse umbes 180 000 kaneelikuklit. Tõepoolest suurejooneline suusafestival!

Kusjuures alates 2020. aastast saavad medali kõik lõpetajad. Enne seda said Vasaloppeti medali kaela vaid need vaprad osalejad, kelle kaotus võitjale oli kuni 50%. Vasaloppet on järjekindlalt tegutsenud juba alates 1922. aastast ja korraldajad on pidanud lumepuuduse tõttu maratoni tühistama vaid kolmel korral (1932, 1934, 1990).

Kuninglik ajalugu, põhjamaiselt mitmekesine loodus ja maitsev mustikasupp, mida joogipunktides nii lahkelt jagatakse, muudavad Vasaloppeti eritabaseks suusasündmuseks

Iga lõpetanud osaleja saab finišijoonel kaela uhke medali ja hiljem ka diplomi. Oma suusasõiduga panustad Sinagi traditsioonide jätkumisse ja kannad edasi ajalugu – nii nagu seisab juba 1986. aastast finišikaarel Vasaloppeti moto: “Tulevikuvõitude nimel meie esiisade jälgedes” (In our fathers’ tracks for future victories). 

2022. aastal tegid meiega koos Vasaloppeti läbi samaegselt kolm põlvkonda: vanaisa Toivo koos poja Taneli ja lapselapse Willemiga. Nende lugu kannab naelapihta edasi ajalugu ja on vägagi inspireeriv, muljeid saad lugeda SIIT. 

Suusahoolduse teenus

Sa ei pea üldse muretsema oma suuskade ettevalmistuse pärast, oleme ka selle mugavaks teinud! Meie koostööpartneriks on kohaliku Leksandi suusaklubi määrdemehed, kes valmistavad suusad vastavalt Sinu soovidele ette ja toovad sõna otses mõttes määritud suusad Sinu reisikodu ukse taha.

Leksandi suusaklubi tuntuim tegevsuusataja on Anna Dyvik, kes osales ka Pekingi OM-il Rootsi sprinditiimis. Ühtlasi oli samal olümpial kaasatud laskesuusatiimi üks nende klubi määrdemeestest. Nad tunnevad kohalikke olusid väga hästi ja valmistavad suusad ette reaalseid ilmastikuolusid arvestades. Sinu maratonisuuskade määrimine ei tugine Eestis mitu päeva varem tehtud ilmaennustusele, vaid selleks on Vasaloppeti raja reaalsetes lumeoludes välja testitud parimad määrded. Osalejatele edastame täpsema info suuskade määrimise tellimiseks.

Vasaloppeti kolmiküritus

Vasaloppeti suusamaraton on osa kolmiküritusest nimega Vasaloppstrippeln, kus ühe aasta jooksul tuleb läbida Vasaloppeti rada kolmel erineval viisil: joostes, rattaga ja suuskadel. Saad ise valida, kas võtad ette iga ürituse 30, 45 või 90 km distantsid. Maastikurattamaratonil on pikim distants lausa 94 km. 

Kõigi kolme ürituse läbimine ühe aasta jooksul on omaette suur saavutus, sest ajaloo jooksul on kõige aktiivsema osalusega aastal selle teoks teinud vaid 297 inimest maailmas. 

VAATA kõige esimese Vasaloppeti hetki:

Majutus Leksand Strand Resortis

Majutuspaik asub imekauni Siljani järve kalda ja on Vasaloppeti stardipaigast 140 km kaugusel, finišist Morast 60 km (ca 1 h bussisõitu). Lähima Leksandi linnakeskuseni on ca 15 min jalutuskäiku. 

Meie majutus on korraldatud skandinaavialikes kahekorruselistes majades, kuhu mahub kuni 6 inimest. Majas on 3 kahekohalist tuba, saun ja mõlemal korrusel eraldi vannituba. Valgusküllased ja hubased ruumid koos kõigi vajalike mugavustega – rohkem infot majutuse kohta leiad siit

Toidukordadeks tutvustame Sulle lähedal asuvaid söögikohti, kust saad endale meelepärase valida. Majades on ka olemas täisvarustuses köök, et saaksid iseseisvalt või koos oma majarahvaga endale maitsva söögi valmistada.

Kuninglik rada

Vasaloppeti sünnilugu on inspireeritud Rootsi kuningas Gustav Vasast. Tähenduslik lugu kogu Rootsi rahvale.

Vasaloppet 100

Vasaloppet toimus esmakordselt 1922. aastal, mil stardijoonel oli 119 suusatajat. Võitja aeg: 7 tundi 32 minutit.

Tõeline suusapidu

Vasaloppeti põhisõidule, 90 km klassikamaratonile koguneb igal aastal umbes 15 000 suusasõpra.

PAKETT sisaldab:

Paketi hind 850 eurot.

VARAJASE liituja hind: registreerudes enne 10. november 2023 (sh), on paketi hind 725 eurot.

Kui Sa soovid osaleda ka Nattvasan 30 öömaratonil (koos transpordiga 130 eur), siis saad märkida oma soovi registreerimisvormis. Paketi hind LAPSELE (vanuses 11-17 a) osalusega öömaratonil on 445 eurot ja kaasaelajale 545 eurot.

Kui Sa soovid tulla lennukiga, siis anna meile teada juri@sporttravel.ee või märgi oma soov registreerimisel lisainfo lahtrisse. Seejärel saadame Sulle personaalse pakkumise.

Paindlik tasumine: registreerimise järgselt edastame broneeringuarve (200 eur/inimene), mis kinnitab Sinu reisikoha. Ülejäänud reisipaketi tasumise soovi saad valida registreerimisvormis: võimalik on tasuda tervikuna ühes osas 30 päeva enne reisi algust ja kahes osas, kus maksumusest 50% tuleks tasuda 65 päeva enne reisi algust ja ülejäänud summa 30 päeva enne reisi algust.

Reisijuht Jüri Marcinkevicz

Jüri on aktiivne harrastussportlane, kelle kogemuste pagasisse kuulub üle 120+ välismaise maratoni erinevatelt spordialadelt (suusatamine, jooksmine, mägi- ja maanteerattasõit, ujumine jne). Teda ei paelu mitte saavutus, vaid eneseületuse kogemus ja võimalus avastada erinevaid riike aktiivselt liikudes. Oma elu jooksul on ta läbi reisinud enamus Euroopast, senimaani on tema vaieldamatuteks lemmikuteks Alpid ja Põhjamaadest Rootsi. 

Grupp on selleks korraks täitunud!

Soovi korral saad ennast registreerida järjekorda või valida mõne teise põneva reisi. Anname esimesel võimalusel teada, kui mõni koht vabaneb. 2025. aasta Vasaloppeti registreerimise avame 30. märtsil 2024. 

Kohtumiseni Vasaloppetil!